home


maket_banera3.jpg
ObyavaBilsheSumy705x80

г.Ромны

Коротка історична довідка

Місто Ромни (Ромен) - одне з найдревніших міст України, районний центр, розташований у Сумській області за 100 км від обласного центру.

Стародавнє мальовниче місто розташоване на високому плато, що омивається з трьох сторін водами тихоплинної Сули та Великого Ромену.

Учені вважають, що саме Роменщина може бути центром священної землі «Геррос», де, за свідченням грецького історика Геродота, скіфи ховали своїх царів і вельмож. У межах сучасних Ромен протягом YІІІ-Хст. н.е. існувало слов’янське поселення сіверян, відоме під назвою «Монастирище», яке досліджене відомим археологом, нашим земляком Миколою Макаренком, і дало назву широко знаній тепер роменській археологічній культурі, залишки поселень якої відомі по всьому Дніпровському Лівобережжю.

Уперше наше місто під назвою «Ромен» згадуюється в «Повчанні дітям» князя Володимира Мономаха, вміщеному в Лаврентіївському літописі серед матеріалів про події 1096 року.

Науковими дослідженнями археологічної експедиції Інституту археології НАН України під керівництвом доктора історичних наук О.В. Сухобокова, проведеними в 1993 і 1999 роках, було фактично підтверджено тисячолітню історію міста Ромна. Ромни у 2002 році відзначили своє 1100 - ліття.

Походження назви Ромен точно невідоме. Одні дослідники виводять її від скіфського «раймон» - стійбище, інші - від латинського «рамено» - фортеця, а народна легенда пов’язує походження цієї назви з ромен-цвітом - польовою ромашкою.

У 1239 році наш край, зазнавши нищівної навали монголо-татар, потрапив під тяжке іго золотоординських ханів.

За часів польсько-литовського панування Ромен стає значним укріпленим містом на кордоні з Московською державою. Протестуючи проти засилля магнатів, роменці втікали на Запоріжжя, переселялись на Слобожанщину, брали участь у козацьких визвольних рухах. Під час визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького Ромен стає основним центром місцезнаходження всієї козацької артилерії.

Під час відчайдушної спроби визволення України від московського панування, коли союзне українсько-шведське військо восени 1708 року підійшло до міста, Карл ХІІ влаштував у місті свою штаб-квартиру.

Роменська козацька сотня героїчно боролася за волю України, за що московські війська в ніч на 18 грудня 1708 року, скориставшись відходом на південь основних сил союзників, раптово вдерлись до Ромна і вирізали більшу половину населення міста. Пізніше роменці брали участь у гайдамацькому русі, хоробро воювали під знаменами отаманів Максима Залізняка та Івана Гонти, всіляко підтримували діяльність загонів народного месника Семена Гаркуші..

У 1782 році російською царицею Катериною ІІ було затверджено герб Ромна – золотий мальтійський хрест на двоступеневому підвищенні, зображений на зеленому полі. Прообразом герба стала печатка, що здавна використовувалася в Роменській міській ратуші. За припущенням автора “топографічного опису Чернігівського намісництва” О. Шафонського, в основу символіки печатки покладено назву одного з міських передмість -Могилки. Назва передмістя походить від великої кількості стародавніх могил, в яких очевидно поховані воїни-захисники міста за часів нападу кочівників. Отже, древній герб символізує мужність і стійкість захисників міста, які захищали місто за принципом “стояти насмерть”. Підтвердженням цієї версії може бути перше графічне зображення міста на картах середини ХУІІ ст. французького інженера Боплана, де Ромен зображено як важливу цитадель з баштами з великою кількістю поблизу підвищень у вигляді могил.

У сучасному гербі міста (автор Колесов М.М.) геральдичними засобами відтворено минулу і сучасну історію Ромен, його знаменитий Іллінський ярмарок. Квітка ромену символізує легенду про назву міста, профіль шестерні в центрі квітки - сучасний промисловий розвиток, коромисляні терези – згадка про ярмаркові традиції. Сучасний герб успадкував від історичного жовтий, зелений і чорний кольори, доповнився у центральній частині червоним кольором.

У першій половині ХYІІІ ст. центр міста прикрасила одна з перших кам’яних споруд Ромна - Святодухівський собор - видатна пам’ятка архітектури в стилі українського барокко, найдавніша нині будівля в місті. З іменем нашого земляка - останнього кошового Запорозької Січі Петра Калнишевського, уродженця села Пустовійтівка Роменського району, пов’язане будівництво в місті протягом 1764-1770 рр. знаменитої Покровської церкви, яка є одним з неперевершених зразків класичної дерев’яної архітектури доби козацького відродження.

У ХYІІІ ст. Ромен стає значним центром по вирощуванню і переробці тютюну, появу якого в нашому краї пов’язують з князями Вишневецькими.

Місто славилося великомасштабними ярмарками, які проводилися в Ромні чотири рази на рік і сягали мільйонних обігів. Найприбутковіший - Іллінський, що починався на день святого Іллі - 20 липня і продовжувався до чотирьох тижнів, був з другої половини ХYІІІ ст. одним із найважливіших в усій Російській імперії. Сюди приїздили торгувати купці з багатьох країн Європи та Азії. Іллінський ярмарок в Ромні свого часу відвідав Тарас Шевченко

Після скасування полкового устрою в Україні, Ромен, як повітовий центр, входив до складу Чернігівського намісництва, потім - Малоросійської губернії, а протягом ХІХ ст. до 20-х років ХХ ст. був важливим торгово-економічним і культурним центром Полтавської губернії.

Саме в Ромні 1835 року засновано іноземцем Іваном Ріхтером один з перших машинобудівних заводів в Україні ( нині - ВАТ «Роменський завод «Поліграфмаш») - механічний, на якому виробляли молотарки, віялки, соломорізки, крупорушки, плуги та борони.

Протягом 1923-1930 рр. місто - центр Роменської округи в складі 13 районів, у 1932-1939 рр. - райцентр Чернігівської, а з січня 1939 року - новоутвореної Сумської області.

На Роменщині відкрито родовища гіпсу, мергелю, сланцю, а 1937 року видобуто першу у Лівобережній Україні нафту, що започаткувало розвиток нафтової індустрії.

За період дворічної фашистської окупації та під час бойових дій в Ромні були зруйновані і спалені майже всі підприємства, а населення міста зменшилось на 13,5 тис.чол. 16 вересня 1943 року Ромен звільнений воїнами 163-ї Роменсько-Київської та 167-ї Сумсько-Київської стрілецьких дивізій. Першою командував генерал-майор Ф.В.Карлов, другою - генерал-майор І.І.Мельников. Щороку 16 вересня урочисто відзначається мешканцями Ромна як день визволення .

За проявлені на фронтах війни героїзм і відвагу тисячі роменців нагороджені орденами та медалями, а п’ять - П.С.Барабаш, К.С.Давиденко, Л.В.Кудаківський, Г.М.Леньов, В.М.Лозовський - удостоєні почесного звання Героя Радянського Союзу.

У 70 - 80-х рр. вироби з роменською маркою були широко відомі в багатьох республіках СРСР та за його межами; експортувалися більше ніж в 50 країн світу.

Тепер Ромен площею 2868 га з населенням близько 47,0 тис.чоловік, переважно українців, як і раніше, є одним з провідних промислових центрів Сумщини.

Гардинно-тюлеве полотно, шкіряне взуття, швейні вироби, деревообробне обладнання, запчастини до тракторів, меблі, вироби харчової і переробної промисловості, цегла, а також інша продукція роменських підприємств відомі в Україні та за її межами.

У 1962 році Ромен стає містом обласного підпорядкування і центром Роменського району - найбільшого на Сумщині.
Найбільші підприємства міста:

ТОВ „Роменський завод продтоварів” - найбільше підприємство харчової промисловості по випуску хліба , хлібобулочних та кондитерських виробів.

Колективне виробничо-торговельне об’єднання «Талан» - підприємство з виробничою потужністю 2,4 млн. пар взуття на рік. Об’єднання є найбільшим виробником юхтового взуття спеціального виробничого призначення.

ВАТ „Роменський завод „Тракторозапчастина” - завод спеціалізується по випуску запасних частин до колісних тракторів, комбайнів та автомобілів.


В Ромні працюють: ТОВ «Фірма «Роменська гардинно-тюлева фабрика ЛТД», ТОВ «Геотехніка», ТОВ «Техно-маш-сервіс”, Роменський завод будівельних деталей та матеріалів, ВАТ «Роменський пивоварний завод» та інші підприємства.

У 2004 році відкрилося нове підприємство ТОВ „Техно-маш-сервіс” по виробництву та ремонту обладнання для цегляних заводів.

На одній з мальовничих околиць міста розташований ВАТ Роменський племсервіс «Сула». Це господарство - серце племінної справи п’яти районів області, адже саме тут вирощуються бики-плідники, рівних яким за якістю потомства немає на жодній фермі України.

Через Ромни пролягають шляхи від Курська, Сум до Києва, Полтави.

У місті із січня 1997 року розміщується 76-й окремий аварійно- рятувальний батальон Міністерства з надзвичайних ситуацій України. Це єдиний спецпідрозділ на північно- східній території країни по захисту населення від надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків.

У місті діють дві дитячо-юнацькі спортивні школи, спортивний комплекс ім. В.Окіпного. На спортивному Олімпі яскраво сяє зірка світових досягнень - майстра міжнародного класу : Сергія Гаврася - багаторазового чемпіона України з легкої атлетики, колишнього чемпіона СРСР, бронзового призера Ігор Доброї Волі, чемпіона серед ветеранів по списометанню.

Міська футбольна команда „Ромни-кондитер” учасниця спартакіади області з футболу.

Славиться Ромен своїми талантами.Яскравий вклад в українську та світову науку внесли наші земляки-академіки: видатний фізик Абрам Йоффе; відомий хімік Василь Коршак; геолог і палеонтолог Олексій Борисяк; видатний фізик в галузі механіки, засновник американської школи з дослідження проблем теорії пружності і опору матеріалів Степан Тимошенко; терапевт Макс Губергріц; фізіолог Василь Чаговець та багато інших.

Ромен - батьківщина відомих письменників: Бориса Антоненка-Давидовича, Зіновія Біленка, Григорія Майфета, Павла Рогозинського, Володимира Суходольського та інших. Линуть до милих серцю батьківських домівок полум’яні рядки віршів наших земляків з Америки: Леоніда Полтави, Діамари Камілевської, Михайла Чигирина, Левка Ромена.

Театральне життя міста невідривне від творчості видатних українських артистів: Степана Шкурата, Ганни Затиркевич-Карпинської, Ірини Воликівської, Василя Яременка, Олександра Таїрова, Єлизавети Хуторної, Олександра Ковальчука та інших.

У Ромні видаються три місцеві газети: «Вісті Роменщини», «Тандем-пресс», «Милосердя»; діють радіостудія «Ромен» і телестудія «Ромен».

З 1919 року в Ромні діє один з найбагатших в області краєзнавчих музеїв, фонди якого нараховують понад 38 тисяч різноманітних експонатів, а наукова бібліотека - 13 тисяч примірників друкованих видань.


Ромни відомі першим у світі монументальним пам’ятником Тарасу Шевченку, побудованим нашим земляком, всесвітньо відомим скульптором і кінорежисером Іваном Кавалерідзе, а також пам’ятниками гетьману України - Богдану Хмельницькому; кошовому отаману Запорізької Січі - Петру Калнишевському; матері-героїні Олександрі Деревській.

Ромни підтримують економічні і культурні зв’язки з містами за кордоном: Саскатуном (Канада), Бялою Слатиною (Болгарія), Лонгв’ю (США). У 1999 році місто Ромни стало партнером міста Лонгв’ю (штат Техас США) у рамках Українсько-американської програми «Партнерство громад для поширення досвіду місцевого самоврядування».

Протягом 2006 року створено : "Клініку, дружню до молоді", на базі якої діє телефон довіри (2-24-97) та Інформаційно-ресурсний центр, головною метою якого є підвищення спроможності недержавних громадських організацій надавати якісні соціальні послуги населенню. Спільно з ЮНІСЕФ в місті реалізується проект "Ромни – місто дружне до дитини" в рамках якого створено та діє Дитяча дорадча рада.

Європейський союз спільно з Держжитлокомунгоспом України розробив проект ТАСІС “Підтримка комунальних господарств в Україні”. Місто Ромни ввійшло в десятку міст для яких, згідно проекту ТАСІС, розроблений бізнес-план, який у подальшому буде використаний для отримання інвестицій, у тому числі для залучення грантів від Європейської Комісії. 19.12.2006 року проведена заключна презентація бізнес-плану в м. Києві.

Через століття крокує в майбутнє вічно молоде, завжди квітуче і привітне місто над Сулою.
Загрузка...